Haas domy prefabrykowane

Tu jesteś:
  1. Strona główna
  2. FAQ

FAQ

Zobacz nasze realizacje Zamów materiały promocyjne

Oto najczęściej zadawane pytania:

 

Jaki jest okres gwarancji?

Gwarancja na statykę (konstrukcję) naszego domu to 25 lat i w tym okresie każde zastrzeżenie wobec stabilności konstrukcji domu z elementów jest przez nas nieodpłatnie usuwane – nie oznacza to jednak, że po tym okresie dom „rozpadnie się”. Tego typu budynki stoją od stuleci (pierwowzorem naszej konstrukcji był tzw. „pruski mur” a domy budowane w tej technologii stoją w Europie od średniowiecza) a firma HAAS od ponad 40 lat wybudowała ich 25.000 w tak wymagających krajach jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria.


Czy ściany są na tyle wytrzymałe, by zawiesić na nich szafki, półki itp.?

Konstrukcja ściany wewnętrznej w domu szkieletowym to 12,5mm płyty wiórowej + 13mm płyty kartonowo gipsowej, co umożliwia zawieszenie w każdym jej miejscu szafki, półki czy innego elementu wystroju wnętrza dopuszczalne obciążenie jednego punktu mocującego to 50 kG, co oznacza, że na półce mającej dwa punkty mocowania możemy położyć do 100 kg (lub swobodnie na niej usiąść). Jeśli zaś w szafkach kuchennych znajdzie się ciężka porcelana, przetwory w wekach, itp. należy (zgodnie zresztą z zaleceniami producentów kuchni do zabudowy) zawiesić je na „szynie” którą można przymocować do ściany w kilku punktach (licząc po 50 kG na każdy)


Czy z upływem czasu ściana nie traci swych właściwości energooszczędnych?

Materiałem „dociepleniowym” (izolacją termiczną) ścian w naszych domach energooszczędnych jest wełna mineralna (wewnątrz konstrukcji nośnej) oraz styropian (na zewnątrz, jednak pod tynkiem) – obie warstwy izolacji są odgrodzone od świata zewnętrznego nieprzepuszczalnymi barierami : folią paro-izolacyjną od wewnątrz oraz tynkiem mineralnym na siatce z włókna szklanego. Ponieważ ściana „zamykana” jest niejako hermetycznie w trakcie prefabrykacji, jedyny czynnik, jaki mógłby mieć niekorzystny wpływ na izolacyjność wełny mineralnej – czyli wilgoć – nie ma do niej dostępu ani w trakcie montażu domu z elementów (ściany docierają na budowę kompletnie zmontowane) ani w trakcie eksploatacji (owe wymienione przeze mnie „bariery”, tzn. tynk i paro-izolacja). Tym samym nasza ściana nie traci swej energooszczędności z biegiem lat – warunkiem jest jednak brak ingerencji w jej konstrukcję (przebijanie, wiercenie w niej otworów).

 

Jakie elementy wchodzą w skład ceny domu?

Wszystkie koszty (z wyjątkiem kosztów działki, jej uzbrojenia w media oraz fundamentów i strefowej dopłaty transportowej) zawarte są w naszej cenie, którą niezależnie od zmian na rynku budowlanym gwarantujemy Państwu przez 9 miesięcy od podpisania umowy (w tym okresie dom nawet w najbardziej zaawansowanym standardzie wykończeniowym jest z reguły też gotowy). Cena obejmuje wykonanie dokumentacji techniczno-budowlanej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę,  budowę domu wraz z wszelkimi kosztami pobytu ekipy montażowej.


Czy można modyfikować projekty gotowe domów?

W domach szkieletowych HAAS, nawet jeśli mówimy o standardowych modelach, to klient decyduje o funkcjach pomieszczeń, ich rozmieszczeniu, czy gabarytach – w procesie „indywidualizacji” projektu uzgadniane są z nim wszystkie istotne elementy architektury domu (m.in. usytuowanie i wielkość okien, położenie ścian i drzwi  wewnętrznych, wykusze, „ogrody zimowe”, lukarna , balkony, itp.) i dopiero gdy dom nabierze oczekiwanych przez inwestora kształtów poddawany jest ostatecznej wycenie w fabryce.


Na którym etapie ustalane są szczegóły wyposażenia domu szkieletowego?

Kolorystyka tynku zewnętrznego, okien i drzwi zewnętrznych, dachówki oraz rozmieszczenie elementów instalacji elektrycznej (wyłączniki, gniazda, punkty świetlne), wodno-kanalizacyjnej (umywalka, WC, prysznic/wanna) czy centralnego ogrzewania (grzejniki) uzgadniana jest z klientem na etapie tzw. Protokołu Wyposażenia Domu (PWD), czyli przed rozpoczęciem prefabrykacji ścian domu. Standardowe materiały i kolory mogą zostać zastąpione (za dopłatą) szeroką gamą alternatywnych możliwości (np. okna PCV z fakturą drewnopodobną lub po prostu drewniane).


Czy domy parterowe posiadają poddasze użytkowe?

Jednorodzinne domy jednokondygnacyjne (typu Bungalow) już w samej koncepcji pozbawione zostały poddasza a przestrzeń pod dachem ma całkowicie „nieużytkowy” charakter i nie można jej przekształcić w przestrzeń mieszkalną – wynika to z odmiennej konstrukcji samego dachu (wiązary dachowe a nie więźba krokwiowo-płatwiowa jak w przypadku domów dwukondygnacyjnych) oraz braku ocieplenia tej przestrzeni (solidne ocieplenie układane jest w tych domach na stropie parteru). W niewielkiej części przestrzeń ta może być wykorzystana jako „miejsce składowania” jednak z w/w zastrzeżeniami – na taki strych prowadzi wyłaz z rozkładanymi schodami-drabinką (w zakresie dostawy).


Ile kosztuje fundament?

Płyta fundamentowa jest istotnym elementem naszej technologii (na naszą konstrukcję udzielamy 25-letniej gwarancji), dlatego musi być wykonana zgodnie z dostarczoną przez nas dokumentacją – kalkulacja ceny naszego domu z elementów nie obejmuje jednak kosztu płyty fundamentowej, który jest uzależniony od warunków geologicznych (nośność gruntu, nachylenie terenu), hydrologicznych (poziom wód gruntowych) i innych szczególnych (szkody górnicze, stanowiska archeologiczne) warunków na działce klienta. Na życzenie klienta i po zapoznaniu się z tymi warunkami możemy przygotować kalkulację kosztów fundamentu (we współpracy z solidnym podwykonawcą) a inwestor sam decydujecie, czy skorzysta z naszej oferty, czy też wykonacie fundament we własnym zakresie. Kosztów fundamentów pod domy HAAS, to zakładając standardowe (przeciętnie dobre) warunki glebowe i brak w/w utrudnień to ok. 450-500 zł/m2 fundamentu (jest to koszt szacowany - wiążącej wyceny fundamentu dokonujemy dopiero w oparciu o jego dokumentację projektową.

design by VENTI